Výsadba ovocných stromů a keřů

Sázení ovocných stromků  a keřů není žádná věda!

Vykopete díru, nasypete kompost důkladně zalijete, zasadíte stromek a pak už jen zaléváte a zaléváte a zaléváte..

No, tak tak snadné to zase není. To by nám ty školy pak byly k ničemu.

V první řadě bych doporučil důkladně zvážit výběr druhů. Projděte se po pozemku a představujte si. Vejde se mi sem vrostlý strom, nebo zvolím spíše zákrsek?  Ten vzrostlý strom i zákrsek budou za 10-15 let mnohem větší, než se zdá. Budou vrhat stín, budou ovlivňovat složení a stav půdy, neplánuji náhodou v těsné blízkosti nějakou stavbu a podobně? Vyberete-li si ořešák, budete mít na zahradě strom dalších 150 nebo také 300 let. Tento strom bude mít korunu o průměru 25 metrů.

Můžete si však také vybrat Jabloň 3 metry vysokou, která bude mít pouze kmínek bez postranních větví.  Vejde se i na balkon. Dožije se však 10, možná 15 let.

Obecně platí, že zákrsky se dožívají nejméně, vysokokmeny a stromy ponechané přirozenému růstu bez roubování s úmyslem zmenšovat strom, nebo ovlivňovat jeho růstové vlastnosti se dožívají nejdéle. Není to pravidlem ve všech případech, ale u standardního velkopěstitelství to tak je.

Jako další faktor pro Vaše rozhodnutí by měla být pečlivá úvaha nad vlastním  druhem a poté i odrůdou stromu, či keře, který hodláte vysadit.

Kliknutím na níže uvedený odkaz si zjistíte zda:

Je zdejší nadmořská výška vhodná pro mnou požadovanou rostlinu?

Meruňka vám na vysočině s nadmořskou výškou kolem 500 metrů nad mořem, možná poroste, ale radost z bohaté úrody budou mít vždy spíše na Jižní Moravě.

S jabloní se již pracovat dá. Snese téměř všechny klimatické podmínky a v místech s nadmořskou výškou kolem 500 až 600 metrů ještě stále můžete úspěšně pěstovat mnoho jejich odrůd a kultivarů.

Například Jeřáb,Kaštanovník jedlý, Dřín a mnoho keříkového ovoce, jako rybízy, jahody a rostliny s krátkou vegetační dobou porostou i v nadmořských výškách přes 700 metrů n.m.

Výběr místa a příprava na výsadbu

Existuje spousta teorií, návodů na výběr místa pro ovocné stromy.

Pokud však máme omezené podmínky. Na každé zahradě je to trochu jinak.

Máme-li větší prostor v řádu tisíců metrů, je to fajn. Máme-li velký prostor v řádu hektarů, volíme i soliterní stromy, které ještě dlouho po vašem skonu budou krášlit obzory.

Můžeme ovocné stromy sázet na hraně lesních porostů. Jsou pak lépe chráněny před povětrnostními vlivy, nabízí skvělé osvěžení houbařům, pocestným a také zvěři a ptactvu.

Nehledě na fakt, že s jarem rozkvétající temné pozadí lesa nabízí vyloženě blahodárné pohledy na bílorůžové záplavy květů.

Hezky vypadají i sady, vysázené uprostřed jinak plochých a chudých pastvin.

Možností, kam vysadit strom je nepřeberné množství. Jen dobře zvažte, zda místo, kam stromy sázíte, nebudete za pár let potřebovat na něco jiného. Je to vždy velká škoda, kácet mladé a zdravé stromy.

Výsadba

je již úkol, na který jsme se celou dobu těšili. Konečně je to tu. Máme vybrané krásné stromky a teď už je jen vysadit.

Jak na to?

V prvé řadě si na to naplánujte jednou tolik času, než byste si mysleli.

Mějte připraven nadbytek kompostu.

Minimálně jeden pořádný čistý, ničím nemořený kolík z pevného dřeva(Dub, Buk…), který bude po zatlučení do země vyčnívat až do korunky stromku.

Provázek – nejlépe lýko, PVC pásku nebo materiál, který se sám po čase rozpadne.

Nikdy však drátky, vlasce a jiné materiály, které by do kmínku po roce či dvou zarůstaly, protože se na to zapomene, že se to mělo sundat. Viděl jsem již různé ukruťárny.

Při podzimní výsadbě také ochranu proti okusu zvěří.

Díru kopejte velkou, čím neúrodnější, těžší půda, tím méně živin pro Váš strom. Strom nepřesadíte za rok do většího květináče. A čím větší květináč mu vykopete, tím více živin mu do začátku dáte. Klidně, ať tam má zásoby na pět let. Pak už bude pevně stát, zdravý a silný si pak cestu snáze prokoření.

Do vykopané díry opatrně vložte lahev slivovice nebo zlatý poklad, a pak naházejte kompost. Důkladně prolijte nasypaný kompost, až zůstane voda v díře stát. Poté zasaďte strom. Polohu větví, směr, kterým porostou v budoucnosti hlavní větve  a jakým směrem bude strom po celý život stát, určujete právě v tuto chvíli.

Toto je důležité hlavně na menších zahradách, podél cest a v místech, kde by stromy mohly překážet.

Poté již zasypte, udusejte, a znovu zalijte. Kolík zatlučte pevně do země asi 10-15cm od kmínku. Pozor na kořeny vysazeného stromku. Uvažte stromek lýkem ke kůlu a máte hotovo.