Co s trávníkem? Trávník lze řešit od jara do podzimu.
Záleží na rozsahu poškození trávníku. Jednou ročně se provádí vertikutace (provzdušnění), trávníku, která se nejsnadněji provádí strojem zvaným vertikutátor. Stroj rozřeže svrchní část půdy a zajistí provzdušnění. Poté je dobré zajistit vylehčení půdy, pokud to trávník vyžadu
Písek rovnoměrně rozptýlíte po pozemku. Vrstva písku by měla být alespoň 4mm, nebojte se však rozsypat vrstvu až 8 mm. Po zapracování do trávníku nebude písek skoro vidět a během příští sezóny jím trávník proroste a písek zcela překryje. je. Vylehčení se provádí pískem. Písek musí být křemičitý, takzvaný říční. Hrubost písku je mezi 02-04 mm. Většinou vám prodejce písku poradí správný písek. Nebudete patrně první, kdo písek pro vylehčení trávníku nakupuje.
Další činností bude přihnojení, na podzim je dobré dodat hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který pomůže kořenovému systému lépe se připravit na zimu.
Osobně jsem zastáncem přírodních hnojiv. Nic se nestane, když trávník pohnojíte granulovaným slepičím, kravským, nebo koňským hnojem. Nehrozí spálení trávníku, dodáte
, mimo jiné, důležitou humusovou hmotu, kterou chemická hnojiva dodat nemohou. U přírodních hnojiv se živiny uvolňují postupně a nemusíte se bát o domácí mazlíčky a podobně.
Pokud jste již zahradu zvertikulovali, zapískovali a vyhnojili, zbývá dosypat slabší místa
vhodným travním osivem a vše znovu zavertikutovat. Písek se pokuste rovnoměrně rozhrabat po pozemku. to je asi největší dřina, protože to nejde udělat jinak než rozhrabat hráběmi, pokud to chcete udělat pořádně.
Nezapomeňte, že čerstvě osetá plocha musí být pravidelně zavlažovaná. Jednoduchá zásada pro správné vzklíčení semen je, že osetá plocha nesmí nikdy zcela vyschnout.
A to alespoň po 25 dní.