Roubování ovocných stromů

Roubování ovocných stromů

Provádíme jaře a povíme si o něm zase příště.

Pokud máte nějaké dotazy, používejte prosím komentáře.

2 komentáře: Roubování ovocných stromů

 1. Roubování jabloně napsal:

  Dobrý den , obracím se na vás o radu ohledně nezdařeného roubování jabloní .
  V loňském roku jsem orouboval 4 jabloně rouby uříznutými někdy začátkem března , uloženými v zemi na severní straně kolny . Z přibližně 45 roubů se ujaly 3 . Předpokládám , že jsem udělal chybu při uskladnění roubů .
  Letos jsem někdy v březnu orouboval potřebný počet větví pod mízou a přímo ze stromů a při prohlídce jsem zjistil , že téměř všechny raší . Nyní ze všech cca 40 roubů se jich ujalo pouze 6 . Nedovedu odhadnout co se stalo / mráz , sucho ? / .
  Nějaké zkušenosti s roubováním už mám , roubuji si vždy všechno sám , ale takové ztráty jsem ještě nezažil .
  Bude – li možné napište prosím svůj názor.
  Děkuji . S přátelským pozdravem M.Havlík .

 2. admin napsal:

  Dobrý den pane Havlíku,
  zajímavý dotaz. Osobně se přikláním k Vašemu názoru, že chyba byla patrně v uskladnění roubů. Takto vysoká neúspěšnost hovoří jasně pro nějaké všeobecně nepříznivé podmínky. Rouby mohly v zemi získat nějakou houbovou chorobu. Mohlo však dojít i k přemrznutí. Pokud uvádíte, že obvykle se Vaše roubování setkává s větším úspěchem, tak nepředpokládám, že by jste se dopustil nějaké zásadní chyby v roubování. Já osobně u jabloní preferuji roubování za kůru a má úspěšnost je vysoká. Nepoužívám však uskladnění roubů v zemi. Využívám matečné stromy, nebo obstarávám rouby těsně před roubováním, takže uskladnění nevyužívám. Pokud nemáte možnost získat rouby těsně před vlastním roubováním, zkusil bych změnit typ uskladnění a použil bych pro tento případ asi lednici, kde hrozí podstatně menší riziko přenosu chorob a také máte jistotu, že Vám rouby nepřemrznou.
  Váš letošní pokus hovoří spíše pro přemrznutí.
  Také bych možná vybral z více odrůd, ale to jste asi udělal. U jabloní sice nehrozí nízká afinita, ale neznamená to, že tomu tak nemůže v jednotlivých případech být. Pokud je podnož jinak zdravá, vitální a omladila, předpokládám, že jste provedl nějaký radikálnější řez, pak nevidím důvod, proč by se to nepovedlo.
  Z jara, až budou pupeny rašit, seřízněte větve až pod místo, kde jste naposledy rouboval, naroubujte na větev 2 – 4 rouby podle šířky větve. Ponechte v blízkosti jeden až dva vlky, aby se míza nestáhla z poraněné větve. Zkuste roubování za kůru, použijte klasickou PVC roubovací pásku. Správně uvázaná se musí kolem roubu během několika minut zapařit) A mělo by to vyjít. Pošlete ještě fotku, pokud máte.
  Pro jistotu bych ještě zvážil desinfekci nářadí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *